Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.
Buradasınız: Ana Sayfa » AB Hibe Projesi »

AB Hibe Projesi

İktisadi İşletmemizin bağlı olduğu TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği'nin, bilişim sektörü mesleklerinde test ve sertifikasyonu sağlayan bir kurum olmasını sağlayacak Mesleki Bilgi ve Beceri Sınav ve Belgelendirme Merkezleri (VOC Test Merkezleri) Avrupa Birliği destekli hibe projesi, 2011 yılında, Merkezi Finans ve İhale Kurumu tarafından desteklenmeye uygun bulunmuştur.

Aşağıda başarıyla tamamlanmış olan bu proje ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.


Projenin Adı: Bilişim Teknolojileri sektörünün 8.4 numaralı alt sektöründe VOC Test Merkezi kurulması

 • Ortak: Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu (TÜBİFED)
 • İştirakçi: Çizgi Tagem Teknoloji Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Merkezi Ltd. Şti.
Projenin Genel Hedefi

Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun (MYK) Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BT) sektörünün 8.4 numaralı 'Bilgisayarların ve iletişim araç ve gereçlerinin onarımı' alt sektöründe'; Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) doğrultusunda uygun bir değerlendirme, ölçme ve belgelendirme sistemi oluşturarak etkin ve sürdürülebilir bir Ulusal Yeterlilik Sistemi (UYS) kurmasına ve işletmesine katkıda bulunmaktır.

Bu hedefe bizi ulaştıracak özel hedeflerimiz ise;

 1. Donanım bakım (teknisyen, uzman) ve Ağ teknolojileri uzmanlığı meslek dallarında sınav ve belgelendirmeye yönelik AYÇ'ye uygun Ulusal Meslek Standartları (UMS) kurulmasına katkıda bulunmak,
 2. Bu mesleklerle ilgili 4 seviyede ulusal yeterlilik belirleyerek Ulusal Yeterlilik Sistemi (UYS) oluşturulmasına katkıda bulunmak,
 3. İstanbul'da VOC Test Merkezi kurarak, oluşturulan sistemin işleyişi konusunda MYK'nın operasyonelleşmesine katkıda bulunmak,
 4. 8 noktada Test Merkezi sözleşmeleri yaparak MYK'nın, sistemin uç noktalarıyla birlikte işleyişinin olabilirliğini değerlendirmesine yardımcı olmaktır. 24 ay sürecek projemizin beklenen sonuçları şunlardır: Donanım bakım (teknisyen, uzman) ve ağ teknolojileri uzmanlığı meslek dallarında; 1- 2 meslek dalıyla ilgili taslak meslek standartları hazırlanacak ve MYK'ya sunularak Ulusal Meslek Standartlarının (UMS) oluşturulmasına katkıda bulunulacaktır. 2- 2 meslek dalıyla ilgili UYÇ'ye yerleştirilmek üzere 4 seviyede; ulusal yeterlik taslağı hazırlanacak ve MYK'ya sunulacaktır. Bunlar: 1- donanım bakım teknisyeni (Seviye 4) 2- donanım bakım uzman teknisyeni (Seviye 5) 3- Ağ teknisyeni (Seviye 4) 4- Ağ uzman teknisyeni (Seviye 5). 3- VOC Test Merkezinde kullanılacak 1 adet yazılım programı geliştirilecektir. 4- Sınav ve belgelendirme konusuna VOC Test Merkezi donanım altyapısı oluşturulacaktır.
 5. 2 meslek dalında 3000'er sorudan oluşan toplam 6.000 soruluk sınav değerlendirme materyali oluşturulacaktır.
 6. İstanbul ilinde VOC Test Merkezi kurulacaktır.
 7. Ankara, Bursa, Adana, İzmir, Gaziantep, Konya, Kayseri ve Antalya illerinde, İstanbul'daki VOC Test merkezine uç noktalarından bağlı 8 tane Test Merkezi oluşturulacaktır.
 8. VOC Test Merkezi ve Test Merkezlerinde 280 kişinin yukarıda sayılan seviyelerden birinde belgelendirilmesi sağlanacaktır.
 9. Proje, UYS oluşturma, kurma ve işletme konularında MYK'a katkıda bulunarak, MYK'nın ve sosyal tarafların kapasitesini güçlendirecek ve sistemin gelişimini ve sürdürülebilirliğini sağlama konularında diğer paydaşlara destek verecektir.
 10. MYK, sistemin olabilirliğini değerlendirecek veriler toplayarak operasyon kabiliyetini arttıracak katkılar elde edecektir.
Projenin Kapsadığı Bölgeler
 • Marmara Bölgesi: İstanbul, Bursa
 • İç Anadolu Bölgesi: Ankara, Konya, Kayseri
 • Ege Bölgesi: İzmir
 • Akdeniz Bölgesi: Antalya, Adana
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Gaziantep
TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği Hakkında
TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği 1999 yılında bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından bir sektör meslek örgütü olarak kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana bilişim sektörünün mesleki standartlarının geliştirilmesi, sektör içi eğitimler, bilişim sektörünün hizmet sunumunun kalitesinin yükseltilmesi konularının yanında sektörün ticari,yasal ve mali sorunlarına çözümler geliştirilmesi konularında faaliyet yürütmektedir. TÜBİDER 22 üye ile başladığı sektörel yolculuğuna bu gün 655 kayıtlı üyesi ile devam etmektedir.


TÜBİDER'in İstanbul'da yer alan merkez ofisinin yanında Ankara, Diyarbakır, Kocaeli ve Samsun illerinde şubesi, Antalya, İzmir ve Denizli illerinde temsilciliği bulunmaktadır. TÜBİDER üyeleri Türkiye'nin 25 ilinde faaliyet göstermekte, bilişim ürün ve hizmetlerini kullanıcılara sunmaktadır. Tübider hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

TÜBİFED Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu Hakkında
Bilişim sektörünün meslek örgütleri güçlerini birleştirmek, seslerini ortaklaştırmak ve etkinliklerini artırmak amacıyla Türkiye bilişim sektöründe faaliyet gösteren 1000 den fazla firmanın üye olduğu BİLİŞİM SEKTÖRÜ DERNEKLERİ FEDERASYONU kurulmuştur. Kısa adı TÜBİFED olan 'Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu' 26 ilde faaliyet gösteren bilişim firmalarını çatısı altında bulunduruyor. Federasyona üye derneklerin 10 (Adana, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, Kocaeli, Konya, Sakarya, Samsun) ilde çalışma ofisleri bulunmaktadır. Tübifed hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

Bu internet sitesi Avrupa Birliği'nin desteği ile hazırlanmıştır. Sitenin içeriğinin sorumluluğu yalnızca TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği ve
TÜBİDER İktisadi İşletmesi VOC Test Merkezi'ne aittir ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.


Tasarım ve Uygulama: Çizgi Software @ 2012
Lütfen bekleyiniz!