Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.

İlk Ulusal Meslek Standartları

30.04.2012 12:07


İTO koordinasyonunda, TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği tarafından hazırlanan Bilgisayar Donanım Elemanı (Seviye 4-5), Ağ Teknolojileri Elemanı (Seviye 4-5) ve Ağ Teknolojileri Uzmanı (Seviye 6) mesleklerinin taslak standardı T.C Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Bilişim Teknolojileri Sektör Komitesinin incelemesi ve MYK Yönetim Kurulunun onayının ardından 27 Nisan 2012 tarihli ve 28276 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete'de yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı (UMS) niteliği kazandı. (Resmi Gazete için Tıklayınız!)

new5.pngTÜBİDER'in bilişim sektörü mesleklerinde test ve sertifikasyonu sağlayan bir kurum olmasını sağlayacak Mesleki Bilgi ve Beceri Sınav ve Belgelendirme Merkezleri (VOC-Test Merkezleri) Avrupa Birliği destekli hibe projesi çerçevesinde hazırlanan Meslek Standartlarından sonra bu mesleklere ait bilgi, beceri ve yetkinliklerin tanımlandığı Yeterlilikler de yine Tübider tarafından hazırlanacak ve MYK'nın yine aynı sektör komitesi incelemesinden sonra MYK Yönetim Kurulu tarafından onaylanarak resmi resmi nitelik kazanacaktır.

Tübider'in amacı bilişim mesleklerinde Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) doğrultusunda uygun bir değerlendirme, ölçme ve belgelendirme sistemi oluşturmaktır. TÜBİDER, IBT (Internet Based Test) sistemi ile bilişim sektöründe uluslararası geçerliliği olan, adil, şeffaf, tutarlı ve güvenilir bir sınav ve belgelendirme merkezi kuracaktır.

 


Bu internet sitesi Avrupa Birliği'nin desteği ile hazırlanmıştır. Sitenin içeriğinin sorumluluğu yalnızca TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği ve
TÜBİDER İktisadi İşletmesi VOC Test Merkezi'ne aittir ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.


Tasarım ve Uygulama: Çizgi Software @ 2012
Lütfen bekleyiniz!