Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.

Basın Toplantısı

23.05.2011 00:00


TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği, 12.04.2011 tarihinde TÜBİFED ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek yeni projeleri olan Mesleki Bilgi ve Beceri Sınav ve Belgelendirme Merkezler'ni (VOC Test Merkezleri) tanıttı. Projenin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısına TÜBİDER Yönetim Kurulu Başkanı Erkin Fındık, TÜBİFED Yönetim Kurulu Başkanı Rüştü Arseven ve Projenin Koordinatörü olarak görev alacak olan Çizgi -TAGEM Direktörü Niyazi Saral katıldılar.

TÜBİDER'in bilişim sektörü mesleklerinde test ve sertifikasyon veren bir kurum olmasını sağlayacak olan VOC Test Merkezleri Projesi, Avrupa Birliği destekli bir hibe projesi. Proje aslında bilişim alanında mesleki standartların oluşturulması ve sertifikasyonun sağlanması açısından son derece önemli bir adım olarak değerlendirilmekte. Söz konusu projenin basına tanıtılmasında her üç yönetici de birer sunum gerçekleştirdiler. İlgili sunumları aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz.

Projenin tanıtımı için yapılan basın toplantısında ilk konuşmayı TÜBİDER Yönetim Kurulu Başkanı Erkin Fındık gerçekleştirdi. Fındık, VOC Test Merkezi projesinin kanunlara ve mesleki standartlara dayalı bir Sektör Birliği oluşturma konusundaki vizyonlarına son derece uygun bir proje olduğunu söyledi. 2 yıl sürecek olan bu projede başarılı olarak bilişim sektöründe akredite bir test merkezi olmak istediklerini söyleyen Erkin Fındık, başlangıçta donanım bakım teknisyeni ve ağ teknolojileri uzmanı olmak üzere 2 meslek için hedefledikleri bu akreditasyonu ileride bilişim sektöründe yer alan daha fazla sayıdaki mesleğe yaymak istediklerini belirtti.


TÜBİDER Yönetim Kurulu Başkanı Erkin Fındık yaptığı sunumda projenin nasıl geliştiğinden de bahsetti. Buna göre 2009 yılında mesleki standartların yasal olarak belirlenmesi için TÜBİDER olarak Mesleki Yeterlilik Kurumu'na (MYK) başvurduklarını söyleyen Fındık, 2010 yılı Ocak ayında MYK'nın konuyu gündemlerine aldığını ve TÜBİDER'i bir toplantıya çağırması ile sürecin başladığını belirtiyor.


Daha sonrasında yapılacak çalışmanın İTO bünyesinde yürütülmesine karar verilmiş. Bir sonraki aşamada ise MYK bilişim alanında mesleki yeterliliklerin ve standartların belirlenmesi için AB destekli VOC Test Merkezleri projesinin uygulanmasına karar vermiş. TÜBİDER bu noktada MYK'ya projenin üstlenilmesi için bir teklif sunmuş ve sonuçta belgelendirme yetkisine sahip olacak kurum olarak ön plana çıkmış. TÜBİDER proje ortağı olarak TÜBİFED Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu'nu, iştirekçi olarak ise Çizgi-Tagem'i belirleyerek projeye start vermiş.


Projenin tanıtım toplantısında gerçekleştirilen diğer sunumlarda ise TÜBİFED Yönetim Kurulu başkanı Rüştü Arseven, sektörel standartların belirlenmesi konusunda TÜBİDER'in ortağı olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Son sunumu yapan Çizgi-TAGEM Direktörü Niyazi Saral ise nitelikli ve belgeli iş gücü ile ulusal yeterlilik sisteminin önemine vurgu yaparak TÜBİDER VOC ? Test Merkezleri'nde uygulanacak olan IBT (İnternet Tabanlı Test) teknolojisini anlattı.

 

VOC Test Merkezleri projesiyle ilgili TÜBİDER yönetim kurulu üyelerinden M. Niyazi Saral ile yapılan ropörtaj:Basın Bülteni için buraya tıklayınız.

 


Bu internet sitesi Avrupa Birliği'nin desteği ile hazırlanmıştır. Sitenin içeriğinin sorumluluğu yalnızca TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği ve
TÜBİDER İktisadi İşletmesi VOC Test Merkezi'ne aittir ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.


Tasarım ve Uygulama: Çizgi Software @ 2012
Lütfen bekleyiniz!