Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.

e-SkillsTR e-Beceriler ve e-Yeterlilikler Raporu

08.10.2013 10:11"Bilişim Sektörü e-Becerileri ve e-Yeterlilikleri Araştırması" 2011-2013 yılları arasında Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Sınav ve Belgelendirme çalışmaları sürecinde toplanan veriler, anket sonuçları, birebir görüşmeler, İK siteleri bilgileri ve saha analizleri ile hazırlanmıştır. 

Araştırmanın amacı Bilişim ve İletişim Teknolojilerinin (BİT) sektöründe çalışmak ve/veya girişimci olmayı hedefleyen birçok genç için sektördeki istihdam ve i

ş açığını göstermek ve bu alanlara talip olabilmeleri için gereken e-yeterlilikleri taslak olarak belirlemektir.  

AB ülkelerinde "e-skills" (e-beceriler) konusunda birçok makale, araştırma ve rapor bulunmaktadır. Bunların çoğu akademik anlamda olup sadece belirli bölümleri konuyu açıklamak amacıyla makalemizde özetlenmiştir. Araştırma sonuçları yalnız AB ülke standartlarını baz alarak değil, Türkiye sektörel gerçekleri ile de yoğurularak belirlenmiştir.

 

Rapora erişmek için tıklayınız

 

Katılımda Bulunan Danışmanlar:

Ayşegül Alev Aydın, Betül Bayrakdar, Cengiz Pak, Erkin Fındık, Faruk Çubukçu, Mustafa Kuğu

Dr. Mustafa Yanartaş, Dr. Ragıp Başbuğ, Sinan Oymacı

 

Derleyen: M.Niyazi SaralBu internet sitesi Avrupa Birliği'nin desteği ile hazırlanmıştır. Sitenin içeriğinin sorumluluğu yalnızca TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği ve
TÜBİDER İktisadi İşletmesi VOC Test Merkezi'ne aittir ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.


Tasarım ve Uygulama: Çizgi Software @ 2012
Lütfen bekleyiniz!