Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.
Buradasınız: Ana Sayfa » IBT Sınav Sistemi »

IBT Sınav Sistemi

PBT (Paper Based Test) ve CBT (Computer Based Test) sınav modellerinden farklı olarak IBT (Internet Based Test), herhangi bir sınav sisteminde iletişim aracı olarak Internet'in kullanılması, sınava gireceklerin farklı fiziksel mekanlarda bulunabilmeleri ve sınavı uzaktan alabilmeleri anlamına gelmektedir. Daha çok e-öğrenme eğitim uygulamalarında öğrenciler İnternet Tabanlı Sınav (Internet Based Testing) adı verilen sınav ile belgelendirilirler. İnternet tabanlı sınavlar Internet ve web teknolojilerine uygun program dilleri (html) ve iletişim protokolleri (TCP/IP, HTTP) kullanarak oluşturulmuş olan sınav sistemleridir. 

Bu sınavlar önceden oluşturularak LMS (Learning Management System) Eğitim Yönetim Sistemleri içerisine yerleştirilebilir ve öğrenci bir rezervasyon sistemi ile dilediği zaman sınavı alabilir. Aynı zamanda öğrenci ve öğretmenler çevrim içi durumdayken öğretmenler öğrenciye Çevrim içi Sınav (Online Testing) adı verilen sınavlar da yapabilirler.

Merkezimizde kullanılan Yönetim ve IBT Yazılım sistemi hakkında bilgi almak için buraya tıklayın...

 

Elbette internet temelli eğitim sınav tasarımları da içerik geliştirme faaliyetleri ile beraber üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Bu tür sınavlarda ideal olanın soruların teker teker ekrana getirilmesi olmakla birlikte, sınav dahilindeki soruların bir defada kullanıcıya iletilmesini içeren ekran tasarımlarında, soru metni ile yanıtların birbirinden ayrılmasını ve hatta soruların birbirlerinden ayırt edilebilmesini sağlayan farklı renk tasarımları ve uygun font büyüklükleri kullanılmalıdır. Bir soru için kullanılmış olan bir özellik diğer sorularda da aynı amaç için kullanılmalıdır. Örneğin olumsuz soru kökü ifadeleri koyu renk font kullanılarak belirginleştiriliyorsa bu yazı biçimi her olumsuz ifadeli kök içeren soru için kullanılmalıdır.

Bir sınav içinde mümkün olduğunca çeşitli soru tipi kullanılmamalıdır (çoktan seçmeli, doğru yanlış gibi) eğer farklı soru tiplerini içinde barındıran bir sınav yapılması planlanıyor ise aynı tipteki sorular farklı ekranlarda gruplanarak sorulabilir. Çoktan seçmeli online testlerde her madde için standart olamayan seçenek sayısı kullanıcının dikkatinin dağılmasına sebep olabilir, bu nedenle her madde için aynı seçenek sayısı kullanılması uygun olabilecektir. (Öğr. Gör. Ziya KARAKAYA - Çevrimiçi (On-line) Sınav Sistemi Geliştirilmesi ve Uygulanması)


Bu internet sitesi Avrupa Birliği'nin desteği ile hazırlanmıştır. Sitenin içeriğinin sorumluluğu yalnızca TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği ve
TÜBİDER İktisadi İşletmesi VOC Test Merkezi'ne aittir ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.


Tasarım ve Uygulama: Çizgi Software @ 2012
Lütfen bekleyiniz!