Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.
Buradasınız: Ana Sayfa » Meslek Tanımları »

Meslek Tanımları

Mesleki Yeterlilik Kurumu ulusal yeterlilik sisteminin temel bileşenlerinden ilki olan meslek standartlarının hazırlanması çalışmaları çerçevesinde, MYK Yönetim Kurulu'nun kararı doğrultusunda bilişim teknolojileri alanında meslek standardı hazırlamak üzere yetkilendirilen İstanbul Ticaret Odası ile 15 Mart 2011 tarihinde "Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü" imzalanmıştır. Protokol kapsamında taslak meslek standardı hazırlanacak mesleklerin belirlenmesi amacıyla İTO koordinatörlüğünde sektörün önemli kurum ve kuruluşları olan TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği, TÜBİSAD Bilişim Sanayicileri Derneği, Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD), TBGD Bilişim Güvenliği Derneği ve Test Derneği ile seri toplantılar yapılarak meslekler, seviyeleri ve öncelikler belirlenmiştir.

Bilişim Teknolojileri alanında hazırlanacak meslek standartlarının, birçok sektörde yer alan yatay mesleklerin de ihtiyacını karşılayacağı düşünülmektedir. İTO ile imzalanan protokol kapsamında bilişim teknolojileri alanında farklı yeterlilik seviyelerinde hazırlanacak 19 mesleğin listesi aşağıdadır.

 new6.jpg

 

Bilişim Meslek Ağacı Grafiksel Gösterimi 

it_structure_1.png


Bu internet sitesi Avrupa Birliği'nin desteği ile hazırlanmıştır. Sitenin içeriğinin sorumluluğu yalnızca TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği ve
TÜBİDER İktisadi İşletmesi VOC Test Merkezi'ne aittir ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.


Tasarım ve Uygulama: Çizgi Software @ 2012
Lütfen bekleyiniz!